Home / Cep Telefonu Arızaları / iOS 13.3’ün Batarya Performansı

iOS 13.3’ün Batarya Performansı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, eylül ayı itibarıyla iOS 13 isimli yeni işletim sistemini kullanıcıların hizmetine sundu. iPhone 6S ve üzerindeki modellere gönderilen işletim sistemi, pek çok sorunu da beraberinde getirdi ve şirket, bugüne dek görülmemiş bir hızda büyük boyutlu güncellemeler yayınladı. Kullanıcılar şu sıralar, iOS 13.3‘ü kullanıyorlar.

iOS 13’te yaşanan dertler, kullanıcıların canına tak ettirdi. Pek çok kullanıcı, bu işletim sistemine geçtikten sonra farklı farklı problemler yaşadığını raporladı. Kimi kullanıcılar, hususî olarak iOS 13’le birlikte batarya müddetinin bir oldukça kısaldığından şikayet ettiler. Şimdiyse bir YouTube kanalı, iOS 13.3’ün farklı iPhone modellerindeki batarya tüketimini test etti. 

iAppleBytes isimli YouTube kanalının yaptığı test; iPhone 6S, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 8, iPhone XR ve iPhone 11 modellerini içeriyor. Yani iOS 13.3’e sahip olan her iPhone modelinin bu teste tabi olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik kanal ekibi, bu testleri bir teorinin üzerine koyarak iki sefer yaptı ve sonunda de testin daha manalı olmasını sağladı. Dilerseniz artık, bu testin etaplarına ve sonuçlarına yakından bakalım.

Test ekibinin teorisi şuydu; iOS 13.3, rastgele bir cihaza yüklendikten sonra bir vade boyunca tam manasıyla işlevsel hale gelebilmek için uğraşıyordu. Yani bu işletim sistemi güncellemesi yapıldıktan sonra sistem, iOS 13.3’ün oturması için birtakım süreçler ve ayarlar yapıyordu. Ekibe nazaran bu durum, batarya performansını direkt etkileyebilirdi. Ekip bu yüzden, iOS 13.3’ü kurdukları cihazları hem kurulumdan çabucak sonra hem de bir hafta sonra test ettiler. 

Açık konuşmak gerekirse, kanal ekibinin teorisi iPhone 6S hariç sair cihazlar için doğruymuş üzere görünüyor. Zira iOS 13.3 yüklendikten bir hafta sonra yapılan testler, daha başarılı sonuçlar verdi. Gelgelelim iPhone 6S’in batarya performansı, iOS 13.3 yüklendikten sonra yapılan 2. testte de rastgele bir farklılık göstermedi. Bunun neden kaynaklandığı ise anlaşılabilmiş değil.

iPhone modellerine yapılan birinci testlere nazaran iPhone 11 serisi, gayrı tüm modellere orantıyla çok daha başarılı bir batarya performansı sunuyor. Aslına bakacak olursak bu zati kestirim edilebilir bir durum lakin işin farklı yanı, daha eski modellerde ortaya çıkıyor. Mahsusen iPhone SE ve iPhone 6S modelleri arasındaki batarya müddeti, başları önemli manada karıştırıyor.

İşte iPhone modellerinin iOS 13.3’ten sonra girdikleri iki batarya testinin sonuçları

Test sonuçlarında da açıkça görülebileceği üzere iPhone SE, iOS 13.3 güncellemesini aldıktan bir hafta sonra, önemli manada uygun bir batarya performansı sunmaya başlıyor. Yani iOS 13.3, iPhone SE’de stabil hale geldikten sonra yaklaşık yarım saat daha uzun tasarruf imkanı sunuyor. Aslına bakacak olursak iPhone 7, iPhone 8 ve iPhone XR modellerinde de benzeri bir durum görülüyor. Gelgelelim iPhone 6s, ne yazık ki bu durumdan etkilenmiyor.

Yapılan testler, iOS 13.3‘ün farklı iPhone modellerinde ne kadar tasarruf imkanı sunduğunu açıkça gözler önüne seriyor. Dilerseniz artık sizlere, iOS 13.3’ün sizin iPhone’ununuzda nasıl bir tesir yarattığı sorusunu yönelterek bu batarya testlerinin yapıldığı o YouTube medyası ile başbaşa bırakalım. 

iOS 13.3 ile çalışan tüm iPhone modellerinin batarya karşılaştırması


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Yükleme Hızı Nasıl Artırılır?

Bir yandan download suratı konusunda külfet yaşarken, bir yandan da upload suratı dertleriyle boğuşuyoruz. Münhasıran internet üzerinden ...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir