Home / Cep Telefonu Arızaları / Türk Telekom fiber hizmeti

Türk Telekom fiber hizmeti

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal ‘Ağustos böceği üzere yüksek ses çıkartmak mekanına karınca gibi’ çalıştıklarını söyleyerek, Türkiye’nin bir ucundan gayri ucuna en yakın rakibinin 7 katı altyapı yatırımı yaptıklarını belirtti.
Önal, yekun 7,5 milyon kilometrelik fiber ağ yatırımı gerçekleştirdiklerini anlatarak, 2020 yılında İstanbul’da altyapısı olmayıp, altyapı talep eden her müşteriye “En geç 1 hafta içerisinde fiber hizmeti ulaştırma sözü” verdi.
Türkiye şu anda sahip olduğu fiber altyapısıyla 5G öncesi büyük bir atılım gerçekleştirmiş oldu. OECD devletlerinin ortalamaları dikkate alındığında; yüzde 20 seviyesindeki abone fiberleşme orantısıyla Türkiye, bu kategoride ABD, Kanada, İsviçre, Hollanda, Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere ve Belçika üzere gelişmiş memleketleri geçmişte bırakıyor.

Türk Telekom’dan tezli fiber hizmeti lafı

Türkiye’nin başkan muhabere ve teknoloji şirketi Türk Telekom, müşterilerine mütemadi ve kesintisiz hizmet ulaştırmak için gerçekleştirdiği altyapı yatırımlarıyla devletimizin teknolojik dönüşümüne büyük ek sağlıyor. Türkiye’deki fiber altyapının yüzde 80’inde imzası bulunan Türk Telekom, yatırımlarıyla 2019 Aralık itibariyle yekunda 303 bin km fiber hat ile 7,5 milyon kilometre fiber ağ uzunluğuna ulaştı. Türkiye’nin dijital varlıklarının kurucusu ve geliştiricisi Türk Telekom’un CEO’su Ümit Önal, şirketin fiber yatırımlarında geldiği son noktayı ve gelecek periyot gayelerini paylaşmak üzere basın mensuplarıyla İstanbul’da bir araya geldi.

2019 yılının Türk Telekom için epey başarılı geçtiğini kaydeden Önal, yılın birinci 9 ayında yüzde 15,6’lık büyüme ve 1,9 milyar TL net kâr ile son 11 yılın gelir artışında rekor kırdıklarını söyledi. Türk Telekom’un bu toprakların ulusal bir bedeli olduğunun altını çizen Ümit Önal, Türkiye’nin 2023 maksatlarına ulaşabilmesi için çalışmalarını hızlandırdıklarını kaydetti. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, memleketin dijital dönüşümüne son 14 yılda 16,2 milyar dolar yatırım yaptıklarını, dijitalleşmenin olmazsa olmazı fiber altyapılarını ise son 10 yılda 10 kattan ziyade artırdıklarını belirtti.

“Fiber ağımız 7,5 milyon kilometre”

Ümit Önal, “Türk Telekom olarak Türkiye’yi adeta fiber ağlarla ördük. Türkiye’nin 81 vilayetini zaviye bucak sararak, yatırım yapmadık yan bırakmadık. Fiber şebekemiz ile ulaştığımız hane sayısını son 2 yılda rekor seviyeye eriştirerek, 5 milyonun üzerinde artırmayı başardık. Gururla söylemek isterim ki;Türk Telekom’un fiber hane kapsamasını 2019 Aralık ayı itibariyle 21,7 milyon haneye yükselttik. Bugün altyapımız 303 bin kilometre fiber hat ile 7,5 milyon kilometre fiber ağa ulaştı” dedi. Fiberdeki çarpıcı 7,5 milyon kilometre sözüne de açıklık getiren Önal, “Uluslararası kuruluşlar, memleketlerdeki mevcut fiber altyapıyı; fiberle erişilen hane sayısı, hane fiber penetrasyonu ve abone fiberleşme nispeti üzere, daha hakikat ve tutarlı sonuçlar veren metriklerle karşılaştırmayı tercih ediyor. Fiber altyapılarıyla ilgili OECD memleketleriyle Türkiye arasında bir kıyaslama yapılacaksa milletlerarası muteberliği olan kriterler baz alınmalıdır. Türkiye’de çeşitli asıllar tarafından gündeme getirilen yurt dışındaki fiber uzunluk olguları, fiber kabloların içlerinde bulunan tekil kablo uzunluklarının başka münferit hesaplanmasıyla elde ediliyor. Bu halde bir hesaplama yapıldığında Türk Telekom’un devlet genelindeki fiber uzunluğu da 7,5 milyon kilometreye ulaşıyor” diye konuştu. Önal, “Ülkemizin dört bir yanını, yüksek kapasiteli ve süratli internet altyapısıyla ilmek ilmek örüyoruz. En büyük metropolümüz İstanbul’u ele alırsak; İstanbul’da abone fiberleşme orantımız yüzde 76. Türkiye şu anda sahip olduğu fiber altyapıyla çok sayıda OECD devletini artta bırakarak, 5G öncesi büyük bir atılım gerçekleştirmiş oldu. OECD memleketlerinin ortalamaları dikkate alındığında; yüzde %20’lik abone fiberleşme orantısıyla Türkiye, bu kategoride İsviçre, Hollanda, Fransa, Kanada, ABD, İtalya, Almanya, İngiltere, Belçika üzere gelişmiş devletleri geçmişte bırakıyor” dedi.

“Her gün altyapımıza ortalama 2 bin kilometre fiber ekliyoruz”

Tüm şiddetli coğrafi koşullarda, yalnızca kârlı konumlarda değil Türkiye’nin her karışında, büyük bir özveriyle çalıştıklarını tabir eden Ümit Önal, “Her gün altyapımıza ortalama 2 bin kilometre fiber ekliyoruz. Bu rakam Türkiye’nin en batısından en doğusuna kadar her gün en az bir defa gitmek manasına geliyor. Memleketimizdeki fiber altyapının yüzde 80’inde Türk Telekom imzası bulunuyor. Altyapı yatırımı laf konusu olduğunda, en yakın rakibimizin her 5 ünitelik yatırımına karşı biz, 100 ünitelik altyapı erişim yatırımı yapıyoruz. Yalnızca haneye fiber olarak değerlendirdiğimizde, en yakın rakibimizin ayda 5 bin yeni haneye erişim sağlamasına karşılık, biz her gün 10 bin yeni haneye erişim sağlıyoruz. Ağustos böceği üzere yüksek ses çıkartmak konumuna karınca üzere çalışarak, Türkiye’nin bir ucundan gayrı ucuna en yakın rakibimizin 7 katı altyapı yatırımı yapıyoruz. Bu altyapı, Türkiye’nin altyapısıdır. Talep eden her operatör bu altyapıyı kullanabilir. 2018 yılında kesimin tüm oyuncularının mutabakatıyla imzalanmış olan ‘Sabit Elektronik Muhabere Altyapısını Kiralama İş Birliği Protokolü’ çerçevesinde biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Şayet sahiden Türkiye’nin teknolojik refahı önceliklendiriliyorsa, bu ama 3 şey ile mümkündür. Birincisi ortaya konulan taleplerin tüzel olması, ikincisi gelen taleplerin ticari bir mantığa dayanması ve üçüncüsü de bu taleplerin rasyonel olmasıdır. Türkiye’nin dijitalleşme sürecinin ivme kazanması ve altyapısının maksimum seviyeye ulaşması lakin; mevcut kurallar çerçevesinde, tüm oyuncular tarafından kabul edilmiş ve imzalanmış ortak altyapı protokolünün aktif formda uygulanmasıyla mümkün olabilir” diye konuştu.

2 yılda 2,2 milyon yeni haneye internet

Yalnızca son 2 yılda fiber hizmet verilebilecek hane sayısını ikiye katladıklarını söyleyen Ümit Önal, yapılan bu yatırımlarla 2 yılda yaklaşık 2,2 milyon yeni haneye internet erişimi sağladıklarını söyledi. Türkiye’nin genişbant hane penetrasyonunu son 2 yılda %47’den %57’ye yükselttiklerine dikkat çeken Önal, öteki yandan da, internet okuryazarlığını artırmaya yönelik Birleşmiş Milletler tarafından örnek gösterilen ‘İnternetle Hayat Kolay’ üzere içtimaî sorumluluk girişimleri ve ‘İnternet Bizden’ başta olmak üzere hesaplı tarifelerle internet penetrasyonunun artmasına ek sağladıklarını açıkladı. Türk Telekom sabit genişbant abonelerinin kişi başı aylık ortalama data tasarrufunun 2014’ten bugüne yüzde 208’lik bir rekor artışla 37 GB’dan 114 GB’a yükseldiğini kaydetti.

“İstanbul’da fiber hizmet taleplerini ‘1 haftada’ karşılayacağız”

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, 2020’de de Türkiye’nin her mahallesine fiber götürme gayesiyle çalışmalarının süreceğini tabir ederek, “Türkiye genişbant internet penetrasyonunu yüzde 70 seviyelerine taşıma konusunda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl İstanbul’da altyapısı olmayıp altyapı talep eden müşteriye, bir hafta içerisinde fiberi yaşadıkları sokağa getirme lafı veriyoruz. İnanıyorum ki bu vaadimiz; Türk Telekom’un müşteri memnuniyetine verdiği kıymet açısından da, 2020’nin nasıl bir yıl olacağına dair ipuçları veriyordur” dedi. Önal, “Türk Telekom olarak altyapı yatırımlarımızın suratını kesmeden ulusal teknoloji dönüşümünün her adımında var olmayı sürdüreceğiz. Türkiye için bedel yaratarak Türkiye’yi geleceğe bağlamaya devam edeceğiz” diyerek kelamlarını noktaladı.


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

iOS 13.3’ün Batarya Performansı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, eylül ayı itibarıyla iOS 13 isimli yeni işletim sistemini kullanıcıların hizmetine sundu. iPhone 6S ve ...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir