Home / Teknoloji Haberleri / İnternet Vadesini Evlatlar Belirtiyor

İnternet Vadesini Evlatlar Belirtiyor

Dijital aktivitelerin alışkanlık haline gelebileceğine ve evlatları gerçek yerküreden önemli bir formda koparabileceğine dair kuşku yok. Çağdaş ebeveynlerin yarısından ziyadesi internete ayrılan vade konusunda evlatlarına güvenmeyi tercih ediyor. Daha da ilginci bu yönelim analarda daha sık görülüyor. Analar internete ara verme konusunda evlatlarına daha çok güveniyor. Türkiye’de validelerin yüzde 69,9’u bu biçimde davranırken babalarda ise bu orantı yüzde 59,4.

Fakat bahis sırf ebeveynlerin denetimi bırakıp internette geçirilen müddet için evlatlarına güvenmesiyle sonlu değil. Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 52,3’ü evlatlarının internette neler yaptığını denetim etmeye gerek duymuyor. Evlatlar çevrim içi pratiklere ve internette dolaşmaya daha yatkın olsalar da siber riskler sadece bir tık uzakta olduğundan bu çok riskli bir strateji haline geliyor.

Yapılan araştırma, evlatların internet aktivitelerine yönelik bu yaklaşımın yanı sıra ebeveynlerin kendi cep telefonu alışkanlıklarını yahut internette geçirdikleri vadeyi de kısıtlamadıklarını ortaya çıkardı. Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 73,1’i internete bir halde bağımlı olduklarını kabul etti. Daha da ötesi, yüzde 82’lik büyük bir kısım internet temaslı mobil cihazlarını evlatlarının yanında yahut konutta kullandığını, yüzde 57 nispetinde bir kısım ise internet yahut mobil cihazların evlatlarıyla konuşmalarının arasına girdiğini söyledi.

Kaspersky Tüketici Eserleri Pazarlama Yöneticisi Marina Titova, “İnternet ve dijital hizmetler evlatların dikkatini uzun vade cezbedecek çeşitli içerikler sunuyor. Gerçek hayatın çok daha cazip olabileceğini unutmamak gerek. Mahsusen ebeveynler evlatlarına vakit ayırıp ortak faaliyetler yapmalı. Ayrılan bu hengam aileler ve arkadaşların hususî bağ kurup anıları paylaşmaları için çok değerli.” dedi.

Kaspersky, evlatlarınızın internette geçireceği vadeyi düzgün bir halde ayarlayabilmeniz için şunları yapmanızı öneriyor:

  • Evlatlarınızın sizden ilgi beklediği anlarda cihazınızı bırakarak onlara kıymet verdiğinizi gösterin.
  • Evladınız internette çok çokça vakit geçiriyorsa çabucak kısıtlamaya gitmeyin. Bunun bölgesine bu mevzuyu onlarla sakin bir biçimde konuşun, böylelikle uzun vadede zararlı olabilecek olumsuz yansılara yol açmazsınız.
  • Boş vakitlerinizde farklı ve ilgi cazibeli şeyler yaparak evlatlarınızın cihazları olmadan devir geçirmek istemesini sağlayın. Bunun için onları yeni bir spor koluna yönlendirebilir yahut tüm aile birlikte daha ziyade aktivite yapabilirsiniz.
  • Çevre medya ve sair muhabere araçlarının tasarrufu için temel kurallar belirleyin. Bunların mektep hayatını yahut arkadaşlarıyla gerçek yerküredeki bağlantıları etkilememesini sağlayın.
  • Tüm aile için muayyen kurallar koyun. Böylelikle evladınız ailede internet tasarrufu konusunda haksızlığa uğradığını düşünmesin. Bunun için yemek masasında telefon kullanmamayı, belli başlı bir saatten sonra cihaz tasarrufunu bırakmayı yahut yatma devri geldiğinde cihazları diğer odaya koymayı düşünebilirsiniz.
  • Kaspersky Security Cloud’un aile sürümünde nokta alanKaspersky Safe Kids, ailenizi, şahsi datalarınızı ve evlatlarınızı internette ve ötesinde himaye altına alır.

Evlatlarınızın internet güvenliğini sağlama konusunda daha çokça teklif için ünlü psikolog Emma Kenny’nin çevrim içi güvenlik hakkında ipuçları içeren yazısını buradan okuyabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Huawei P40 Pro bataryası için Yeni Açıklama

Huawei, Google ile yaşadığı sıkıntıları şimdi tahlile kavuşturamamış olsa da, yeni amiral gemileri heyecanlandırmaya devam ediyor. Kamerası ile ...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir