Home / Cep Telefonu Arızaları / Yükleme Hızı Nasıl Artırılır?

Yükleme Hızı Nasıl Artırılır?

Bir yandan download suratı konusunda külfet yaşarken, bir yandan da upload suratı dertleriyle boğuşuyoruz. Münhasıran internet üzerinden çalışanlar ve yayın yapanlar başta olmak üzere, internete işi düşen herkes için upload yani yükleme suratı eskiye nazaran artık çok daha bedelli. İnternete yüklemeye çalıştığımız birkaç kaliteli fotoğrafın boyutu bile ziyadesiyle büyük olabiliyor. Düşük süratlerde bunları yüklemek bir çileye dönüşüyor.

Yükleme suratı, ağ teması ve bant genişliğine bağlı. Bant genişliği görünür bir müddet içerisinde internetten alabileceğiniz data ölçüsünü belirtir. Yani ne kadar düşükse bir evrak yüklemek o kadar yavaş olur yahut hızlıyla bir o kadar süratli evrak yükleyebilirsiniz. Upload suratını etkileyen farklı faktörler de mevcut. Gelin bu durumlarda upload suratı nasıl artırılır bir arada bakalım.

Upload hızı(Yükleme hızı) problemleri nasıl tespit edilir?

Şayet yükleme suratınızda bir sorun olduğunu düşünüyorsanız yahut sorun var mı diye öğrenmek istiyorsanız, öncellikle sürat testi yapmalısınız. Sürat testi yapmak için Fast.com adresine gidebilirsiniz. İnternet servis sağlayıcıları, mevcut ADSL ya da VDSL paketlerde, şayet ek hizmet abonesi olmadıysanız, genellikle 2-5 Mbps arasında upload suratı veriyor. Şayet sürat testi sonucunda çıkan sonuç paketinizdeki yükleme suratından yahut 2 Mbps altındaysa aşağıdaki sistemlerle sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

  • Internet Explorer kullanıyorsanız, bunun ortamına Chrome üzere farklı bir tarayıcı kullanmayı deneyin,
  • Sistemde yaşanabilecek anlık problemleri düzeltmek için bilgisayarı tekrar başlatın,
  • Tarayıcınızda en son sürüm Java’nın heyeti olduğundan emin olun

Tarayıcılar yükleme, indirme üzere faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için Java’yı kullanıyorlar. Sistemde meydana gelebilecek günahlar da upload suratını yahut download suratını etkileyebilir. Bu hal bir sorunu çözmek için yukarıdaki formülleri deneyebilirsiniz. Gelgelelim sorun hâlâ devam ederse artık internet servis sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekiyor. 

Upload suratı problemleri nasıl çözülür?

Güvenlik duvarı:

  • Windows+Q ile arama kutucuğunu açın,
  • Güvenlik duvarı yazarak aratın ve önünüze gelecek Güvenlik durumunu denetle seçeneğine tıklayın,
  • Açılan ekranın sol tarafında nokta alan menüden, Windows Defender Güvenlik Duvarı’nı etkinleştir yahut devre dışı bırak seçeneğine tıklayın,
  • Ferdî ve ortak ağ ayarlarındaki kapatma seçeneklerine tıklayıp Tamam deyin.

Güvenlik duvarı indirme ve yükleme süreçleri sırasında birçok sefer sorun çıkararak sabrımızı sınayabilir. Yapılan ayarlar doğrultusunda yüklemeyi durdurabilir yahut suratını çok yavaşlatabilir. Bu sorunu çözmek için de internete evrak yüklerken süreksiz mühletle güvenlik duvarını kapatmayı deneyebilirsiniz. Bunun bilgisayarı savunmasız bırakacağını unutmayın ve yükleme süreci tamamlandıktan sonra geri açın.

Kablosuz Ağ(Wi-Fi):

İnternete Wi-Fi üzerinden bağlıyken, istikrarsız yahut az sinyal aldığınızda kopmalar yaşayabilirsiniz. Tasarruf esnasında saliselik kopmaları fark etmeseniz bile, bu kopmalar internet ağını keseceği için evrak indirmeleri ve yüklemeleri art planda yarıda kesilebilir. Şayet Wi-Fi durum simgesinde düşük sinyal gösteriyorsa kablolu bir formda internete bağlanmayı deneyin.

İş ağı kısıtlamaları:

İş konumlarındaki ağlar ekseriyetle IT departmanı tarafından murakabe edilip, kısıtlamalar içerebiliyor. Bu internette gezebileceğiniz site kısıtlamaları da olabilir, download yahut upload suratı kısıtlamaları da… Bu sorunu iş konumunuzdaki bilgisayarınızda yaşıyorsanız, IT departmanıyla görüşerek gerekli malumatları alabilirsiniz. 

Tarayıcılar:

Tarayıcılara gelen güncellemeleri yapmadığınız takdirde kimi meseleler yaşamanız kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle bilgisayarınızda kullandığınız tarayıcının en son sürümünün yüklü olduğundan emin olmalısınız. Şayet yeni bir güncelleme varsa kesinlikle yapın. Bu sadece yükleme suratı dertleri için değil, yaşayabileceğiniz farklı dertler için de makbul. 

Farklı bir bilgisayarda deneyin:

Yukarıdaki tüm sistemleri denemeniz ve internet servisi sağlayıcınız ile görüşmenize karşın hâlâ düşük upload suratı alıyorsanız farklı bir bilgisayarda yükleme yapmayı deneyin. Şayet birebir ağa bağlı farklı bir bilgisayarda sorun yaşamıyorsanız, bilgisayarınızda bir ağ sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda da Windows Sorun Giderici ile sorunu çözebilir yahut bilgisayarınıza format atabilirsiniz.

İnternet Servisi sağlayıcıları:

İnternet servisi sağlayıcıları paketlerinde birbirinden farklı upload suratı verebiliyor. Velev birebir suratı verseler de altyapı kalitesine nazaran süratte değişiklikler olabiliyor. Bu noktada yanınızda hizmet veren ve daha çokça upload suratına sahip servisler olabilir. Tahminen de artık yeni bir servis sağlayıcısına geçmenin devri gelmiştir.

İnternet sahifelerinde yaşadığınız upload suratı meselelerini bu metotlarla çözebilirsiniz. Başkaca yukarıdaki yollar download yani indirme suratını yükseltmek için de işe yarayabilir. Lakin tüm prosedürleri denemenize karşın hâlâ bir değişiklik olmazsa internet servis sağlayıcınız ile görüşebilirsiniz. Temas sorunu olması durumunda gerekli bilgilendirmeyi yapacaklardır.


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

iOS 13.3’ün Batarya Performansı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, eylül ayı itibarıyla iOS 13 isimli yeni işletim sistemini kullanıcıların hizmetine sundu. iPhone 6S ve ...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir