Home / Cep Telefonu Arızaları / Dokunmatik Arızası Nasıl Giderilir?

Dokunmatik Arızası Nasıl Giderilir?

Dokunmatik Arızası Nasıl Giderilir?

Akıllı telefonların en çok yaşadığı problemlerin başında ya dokunmatik arızası ya da batarya arızası gelir. Peki, teknik bilgisi olmayan bir kullanıcı için dokunmatik arızası nasıl giderilir? Dokunmatik arızası durumunda kullanıcı ne yapmalıdır?

Dokunmatik telefonların, hayalet dokunuş, ölü noktalar ve daha birçok dokunmatik problemleri çeşitli sebeplerden ötürü ortaya çıkabilir. Bu tür sorunlar telefonun neredeyse kullanılamayacak hale gelmesine sebep olurken, çözümü zor olan sorunlar olarak bilinirler. Dokunmatik arızasının bireysel yöntemlerle pek çözümü bulunmaz ve kişinin teknik bilgisi olmadan çözüm için uğraşması önerilmez. Bu nedenle ilk olarak yetkili servisi danışmaları tavsiye edilir.

Dokunmatik Ekran Tamiri Nasıl Yapılır?

Dokunmatik ekranlar tamamen hasar gördüyse veya çalışmıyorsa, yetkili servisler veya işinin ehli telefon tamircileri tarafından değiştirilmelidir. Kişinin bireysel olarak uğraş göstermesi telefonun dokuınmatik dışında farklı sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir. Profesyonel eller tarafından ekranın değiştirilmesi en mantıklı yöntemdir.

Kişi “dokunmatik arızası nasıl giderilir?” konusunu kendi başına çözme konusunda ısrarcıysa, devreye YouTube girebilir. Öncelikle kullanıcı telefonunun orijinal veya muadil bir ekranını elinde bulundurmalıdır. YouTube üzerinden kendi telefonunun ekran değiştirme videolarını bulmalı ve ekranın değişimini yaparak, sorunu ortadan kaldırmalıdır.

Virüsler veya Uygulamalar Dokunmatiği Bozar Mı?

Android telefonların büyük bir çoğunluğu, yüksek korumaya sahip olmayan ve kolaylıkla virüs bulaşabilen cihazlardır. Özellikle kullanıcıların güvenilir kaynaklar dışında uygulama edinmeleri, telefonun virüsle karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra yüklenen uygulamalar da cihazla uyumlu çalışmadığı takdirde veya yazılımsal olarak sorunlu olması nedeniyle dokunmatiği etkileyebilir.

Kullanıcının bu nedenle öncelikle güvenilir kaynaklardan uygulama edinmesi ve bilmediği uygulamalardan uzak durması gerekir. Eğer cihaza virüs bulaşmışsa, cihaz kullanıcı tarafından sıfırlanabilir veya servis tarafından telefon için yeni işletim sistemi talep edilebilir.

Dokunmatik Yüzeyinin Temizlenmesi

Bazı cihazlar kullanıcılarının dikkatsizlikleri, kullanıcının zorunlu nedenlerden dolayı bulunduğu pis ortamlar, ceplerin pis olması ve daha birçok durumdan etkilenirler. Özellikle cihazın hassas bir dokunmatik yüzeyi bulunuyorsa, etkilenme oranı çok daha artar. Kullanıcının bu tür durumlarda cihazın dokunmatiğini bilinçli bir şekilde temizlemesi gerekir. Bunun için de özel ekipmanlar tercih edilmelidir.

“Dokunmatik arızası nasıl giderilir?” sorusunun cevabı için öncelikle gerekli dokunmatik temizleme ekipmanları bulunmalıdır. Telefon satıcılarında veya telefon aksesuarı satıcılarında bu temizlik ekipmanları rahatlıkla bulunabilir. Özel spreyler ve özel bezler sayesinde dokunmatik ekranı derinlemesine temizlenir. Eğer bu yöntem sonucunda da dokunmatikte sorun yaşıyorsanız, mutlaka telefonu profesyonel ellere teslim etmeniz gerekir.


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Yükleme Hızı Nasıl Artırılır?

Bir yandan download suratı konusunda külfet yaşarken, bir yandan da upload suratı dertleriyle boğuşuyoruz. Münhasıran internet üzerinden ...


6 comments

  1. Merhaba,
    Telefon ekranımdaki hem dokunmatik sorunu olduğundan hem de hafif bir çatlak meydana geldiği için değiştirme kararı almıştım. Değişim yapıldıktan sonra dokunmatik arızası giderildi fakat bu sefer parmak izi okuma bölümü arızalandı. Bunun için ne yapılabilir acaba?

  2. Dokunmatik Arızası halen devam etmektedir. Acaba bunu tam olarak güvenilir bir şekilde nerede yapabiliriz.

  3. Samsung J4 Plus kullanıyorum, ekranında ufak tefek çizikler var. Bunlar ileride dokunmatik ile ilgili arıza çıkarır mı? Koruyucu kılıf kullanmamızı önerir misiniz?

  4. Dokunmatik ekranım kırıldı. Neredeyse telefon parası kadar masraf çıkartıyorlar. Ne yapmam lazım.

  5. Benim telefonumun dokunmatiği bir çalışıyor bir çalışmıyor.

  6. Ekranımın üst tarafı çalışıyor ama alt taraflar bir türlü çalışmıyor ne yapmam gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir