Home / Cep Oyun / Oryantiring Oyun Kuralları

Oryantiring Oyun Kuralları

Oryantiring Oyun Kuralları

Oryantiring, zamana ve doğanın engellerine karşı mücadele verilen, oryantiring oyun kuralları ile birlikte çok daha heyecanlı bir hal alan oyun veya spor olarak tanımlanabilir.

Temel olarak dört ana başlıkta toplanan kurallar, oyun içerisindeki rekabetin daha eşit bir seviyede olması amacıyla yarışmacıların karşısına çıkar. Oryantiring oyunun kuralları:

  • Kontrol noktalarına en kısa sürede ulaş,
  • Diğer yarışmacılardan kopya çekmeden bireysel hareket et,
  • Haritadaki tüm noktalara mutlaka ulaş,
  • Kontrol noktalarından geçtiğini ispatlamayı unutma,

gibi kurallardan oluşur ve oryantiring oyun kuralları kısaca yarışmacıların karşısına bu şekilde çıkar.

Oryantiring Oyun Kuralları Ne İfade Eder?

Kontrol Noktalarına En Kısa Sürede Ulaş: Oryantiring, belirli bir harita içerisinde gerçekleştirilir ve bu harita içerisinde birçok engel bulunur. Bu engeller gerek parkuru hazırlayan kişiler tarafından gerekse doğada kendiliğinden bulunan engellerdir. Yarışmacılar kontrol noktalarına ilerlerken sürekli olarak bu engellerle karşılaşırlar. Engelleri aşıp, bir an önce kontrol noktalarına ulaşmak gerekir.

Kontrol noktalarına en kısa sürede ulaşmış olmak, oryantiring oyun kuralları arasında ilk sırada yer alır. Kişinin bu kontrol noktalarında geçtiğini bir şekilde ispatlaması gerekir. Aksi halde parkuru tamamlamamış sayılır ve diskalifiye olur. Peki, kontrol noktalarından geçerken ne yapmak gerekir?

Kontrol Noktalarından Geçtiğini İspatlamayı Unutma: Harita içerisinde birçok bölgede kontrol noktası yer alır. Bu kontrol noktalarına ulaşan yarışmacı, kontrol noktasına vardığını kanıtlamak için zımba ve kontrol kartını kullanmalıdır. Zımba, kontrol noktalarında bulunabilir. Ayrıca kontrol kartı ise yarışma başlamadan yarışmacıya teslim edilir. Yarışmacı her kontrol noktasında kontrol kartını zımbalamalıdır.

Bazı parkurlarda kontrol noktalarında elektronik işaretleme sistemleri de bulunabilir. Bu durumda da yarışmacı mutlaka kontrol bölgesinde yer alan kontrol cihazına bir şekilde oradan geçtiğini belirtmelidir. Aksi halde eksik kalan bir kontrol noktası nedeniyle yarış dışı kalabilir.

Diğer Yarışmacılardan Kopya Çekmeden Bireysel Hareket Et: Parkur içerisinde en az 2 yarışmacı ve daha fazlası olabilir. Yarışmacılar mutlaka birbirinden bağımsız hareket ederek bitişe ulaşmalıdırlar. Yarışmacılardan herhangi birinin, bir şekilde diğer yarışmacılardan kopya çekerek, haber alarak veya takip ederek parkuru kısa sürede bitirdiği anlaşılırsa, hile yapan yarışmacı elenir.

Haritadaki Tüm Noktalara Mutlaka Ulaş: Yarışmacılar harita içerisinde tüm noktalara ulaşmalı ve hiçbir noktayı atlamamalıdır. Kontrol noktalarından herhangi biri kasıtlı veya istemsiz bir şekilde atlanırsa, yarışmacının parkur süresi geçersiz sayılır.

Oryantiring Oyunu Nasıl Oynanır ve Ceza Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Oryantiring oyun kuralları, yarışma sırasında dikkate alınması gereken ilk husustur. Bunun dışında yarışmada yapılan hileler veya yarışmacıları yanıltmaya yönelik hareketler kişinin ceza almasına neden olur. Parkurda birden fazla kişiyle birlikte hareket etmek ve kontrol noktalarına müdahale etmek, ceza gerektiren ilk durumlardır. Bunun yanı sıra yarışmacıların parkura veya yarışmacılara zarar vermeleri de büyük bir ceza gerektirir.

Oryantiring oynayan kişilerin harita okuma becerilerinin üst seviyede olması gerekir. Kişinin kondisyon olarak güçlü olması, doğayı tanıması ve pratik zekaya sahip olması, oyunun oynanmasına yardımcı olan unsurlardır. Harita, pusula, oryantiring kıyafetleri ve kontrol kartları, yarışma sırasında etkin bir şekilde kullanılır.


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Çok Seveceğiniz Birbirinden En Güzel 10 Oyun

İçinde bulunduğumuz periyot itibarıyla bir yılı daha geçmişte bırakmamıza artık sayılı günler kaldı. Yıl boyunca oyun yerküresinde pek çok ...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir