Home / Teknoloji Haberleri / Samsung Telefonları, Muhtemelen Sandığınız Konumda Üretilmiyor!

Samsung Telefonları, Muhtemelen Sandığınız Konumda Üretilmiyor!

Samsung Galaxy telefonların büyük orantıda Çin’de yapıldığını düşünüyor olabilirsiniz. iPhone dahil birçok elektronik cihaz ve velev her cins eser Çin’de üretildiğinden, bu çok alışılagelmiş. Fakat Samsung, Çin’deki son kalan telefon fabrikasını bu sene kapattı.

2019 itibariyle Samsung, hiçbir telefonunu Çin’de üretmiyor. Firmanın daha evvel Çin’de iki fabrikası vardı lakin devletteki pazar hakkının yüzde 1’in altına düşmesiyle üretimde kesinti yapıldı. Çin’de telefon üretmek Samsung için artık karlı bir iş olmadığından firma, üretimi farklı devletlerde gerçekleştiriyor.

Bu noktada “yepyeni Samsung eserleri nerede üretiliyor” üzere soruların karşılığı, açık. Firmanın kendi tesislerinde yahut ortakları aracılığıyla ürettiği tüm eserler, “özgünler” ve üretildiği tesisin Brezilya yahut Güney Kore’de olması bir fark oluşum etmiyor. Farklı konumlarda üretilen cihazlar arasında bir kalite farkı bulunmuyor. Elbette üzerinde Samsung logosu bulunan ve uydurma olmayan eserlerden bahsediyoruz.

Vietnam: Samsung telefonları şu an büyük orantıda Vietnam’da üretiliyor. Firmanın yılda 120 milyon cihaz üretme kapasitesine sahip üretim tesisleri Thai Nguyen kentinde bölge alıyor.

Hindistan: Samsung’un en büyük telefon fabrikası ve üretim kapasitesi bakımından yerkürenin en büyük telefon üretim tesisi, Hindistan’da bulunuyor. Bu tesislerin üretim kapasitesi, yılda 120 milyon. Burada üretilen telefonların birçok Hindistan pazarında satılıyor, lakin eserler Avrupa, Afrika ve Garp Asya’ya da ihraç ediliyor.

Güney Kore: Samsung, kendi memleketinde de üretim tesislerine sahip. Firmanın kullandığı bileşenlerin değerli bir kısmı da Güney Kore’de üretiliyor. Lakin Güney Kore’nin tüm yerküreye Galaxy sevkiyatındaki üleşi, yüzde 10’dan az. Devlette üretilen telefonların birçok, lokal pazara yönelik.

Brezilya: 1999’da kurulan Brezilya tesisleri, 6.000’den ziyade çalışana sahip ve tüm Latin Amerika’ya hizmet ediyor. Bu tesisler sayesinde Samsung, Brezilya’nın yüksek ithalat vergilerini ödemekten kurtuluyor.

Endonezya: 2015’te açılan tesislerin yılda 800.000 ünite üretim kapasitesi var. Bu kapasite, mahallî talebi karşılamaya yetiyor.


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Huawei’nin Yeni Kablosuz Kulaklığı NovaBuds

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, piyasaya sürdüğü akıllı telefonlar ile hayli dikkat çeken bir şirket olsa da akıllı aksesuar kolunda de bir ...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir