Home / Teknoloji Haberleri / 5G Nedir? 5G Nasıl Geçilir?

5G Nedir? 5G Nasıl Geçilir?

5G Nedir? 5G Nasıl Geçilir?

4,5 G hızı artık değişiyor 5G geliyor. İlk olarak Türkcell kullanıcılarının hizmetine sunulması planlanan 5G’de artık saniyeler içinde hızlı bir şekilde gigabit’leriniz hızlanmaması ile yetinmeyeceksiniz. Bu yeni sistem sayesinde sanal gerçeklik, uzaktan ameliyat, sürücüsüz araçların kullanımı, arttırılmış gerçeklik hayatımıza giriyor. 5G Nedir? 5G Nasıl Geçilir? sizlere tek tek anlatarak yardımcı olacağız.

5G Nedir 5G Nasıl Geçilir

5G İle Yüksek Hız

Hız artık zaman için önemli. İnternet kullanıcıları için bir benzetme yapabiliriz. Artık kesintisiz bir İnternet hızı ile tanışıyorsunuz. Akıllı telefonlarınız ile çekim diye bir dert kalmayacak. Her yerde artık takıntı olmadan rahat bir gezinti ile akıllı telefonlarınız ile kesintisiz gezintilerinizi yapabileceksiniz.

Gecikme Hızı Kalmayacak – Kapasite Artacak

Hız oranındaki artış 4,5G’ye göre daha fazla olacak. 1 ile 10 mili-saniye oynamalar ile gecikme süresi azalacak. Mesela uzaktan erişimlerle gecikme hızı diye bir olay kalmayacağı belirtiliyor.

Kapasite şu anki kullanımdan daha fazla olacak. Baz istasyonlarının belirli bir alanda yaptığı kapsama alanı daha fazla olacak veri gönderimleri ve alımları daha büyük bir hızla ve seviye ile gerçekleşecek. 5G Nedir? 5G Nasıl Geçilir? 

 

2009 yılında ilk olarak 3G ile tanışan ülkemiz hızlı bir değişim ile yeniden 2016 yılında 4,5G hızına geçiş yapmıştı. Alt yapılar tekrardan hazırlanmış ve yeni hıza geçişler operatörler arasında büyük bir rekabetle başlamıştı. Öncü olarak Türkcell yine bu alandaki zirveyi almıştı hatırlarsanız. Şimdi ise yeni olarak hazırlanan 5G hızına geçişler başlayacak. İlk olarak yine alt yapı çalışmalarına başlayan Türkcell bu konularda yeni reklamlarını kullanıcıları ile paylaşmaya başladı.

5g'ye geçiş nasıl yapılır

 

5G Nedir? 5G Nasıl Geçilir? sorularının cevabı ise yine operatörler arasında yapılan tanıtımlar ile belirlenecek. Geçişler yine büyük kampanyalara gebe gibi görünüyor. Aslında kullanıcılar arasında hızlı bir şekilde geçiş olacağı şimdiden tahmin ediliyor. Türkcell kampanyalarını şimdiden hazırlıyor. Tanıtımlar her yerde başladı bile. Gecikmeden sizde bilgi alabilirsiniz.

Diğer operatörlerin de yine 4,5G hızında olduğu gibi yeni kampanyalar yapması muhtemel, ancak Türkcell bu konuda yine hızlı ve alt yapı çalışmalarını değiştirmeye başladığını vurguluyor. Çok yakında 5G ile tanışmaya hazırlanan birçok kişi operatörlerinin değişimine bile gidebilir.

 


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Aralık Ayı Telefon Kampanyaları

Sizin için özel bir detaylandırma yaptık. Operatörlerce hazırlanan kampanyaları artık aylık bir şekilde sizlere sunacağız. …


13 comments

 1. 5G Ne zaman Türkiyeye geliyor tam olarak bir tarih var mı? Telefon alacaktım bari bekleyeyim sonra uyumlu olmaz falan

 2. 5G uyumlu telefonlar için bilgi verecekmisiniz. 5G Uyumlu Telefonlar hangileri

 3. 5G bizim için geç bile kalındı. Yıllar önce Cumhurbaşkanımız direk 5G ye geçiş yapalım demişti ama o zamanlar kimse dinlemedi. Bence geç bile kalındı.

 4. 5G uyumlu telefonlar konusunda bir yazı hazırlayında bakalım bizim telefonlar uyuyor mu daha yeni aldık sonra sıkıntı yaşamayalım.

 5. geçişleri dört gözle bekliyoruz 5G ile tanışmayı çok istiyorum.

 6. 5G hızı konusunda tam anlayamadım. Şu ankinden ne kadar daha hızlı olacak. Bilen var mı?

 7. 5G alt yapı çalışmaları yapılacak da, Sonra hizmet başlayacak da daha çok bekleriz herhalde. 🙂

 8. 5G hızı için Samsung Note telefonum var uyumlumu dur acaba

 9. 5G nin Türkiyeye gelmesi en az 3 yıl ben size söylim.

 10. 5G ye geçiş için sabırsızlanıyoruz. Bir an önce geçelim neyi bekliyoruz ki

 11. Cep telefonları daha hızlı ilerleyecek kesinlikle. Cep batarya arızaları konusundaki yazı içinde ayrıca teşekkürler

 12. 4,5 G tarih olmasının zamanı geldi zaten. Millet daha hızlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir