Home / Akıllı Telefonlar / 5G İnternet, 2023 Yılında Yerküreyi Saracak!

5G İnternet, 2023 Yılında Yerküreyi Saracak!

5G irtibatı yerküre çapında ortam kesim kullanılmaya başlasa da şu an ağır bir formda kullanılmıyor. Altyapı çalışmaları hala devam ederken, memleketimizde de 5G mobil internet konusunda çalışmalar sürüyor.

5G ağları şu an İngiltere, ABD, Avrupa ve Asya’nın kimi nahiyelerinde halihazırda çalışıyor, lakin önümüzdeki yıllarda daha çokça iştirak olacak. 2020 yılında yeni ortamların 5G ağına dahil olması beklenirken, IDC bu bahisteki birinci değerlendirmesini de yaparak geleceğe ayna tutuyor.

IDC’nin hazırladığı rapora nazaran 5G, 2023 yılına kadar yıllık yüzde 217.2‘lik büyüme elde edecek ve 2023 yılında mobil cihaz irtibatlarının yüzde 8.9‘unu kapsayacak. 2023 yılında 1 milyarın üzerinde cihazın birbirine 5G ile bağlı olması bekleniyor.

5G ağların, akıllı telefon pazarını büyütmeye devam ettireceğini düşünen IDC analistleri, akıllı telefonların bu yıl yüzde 1.5 artacağını ve 1.4 milyar adede ulaşacağını öngörürken, bunların 190 milyon adedinin ise 5G destekli akıllı telefon olacağını söylüyorlar. Elbette bunlar her ne kadar olgulara dayansa da şimdilik varsayım.

5G, Türkiye’ye Ne Vakit Gelecek?

5G’nin Türkiye’de 2020‘nin ortalarında, haziran ayında tasarrufa sunulması bekleniyor. Lakin bu geçiş süratli formda olmayacak, mobil operatörler ve kullanıcılar adım adım bu yeni internet altyapısına geçiş yapacaklar. 2021 yılında ise 5G’den daha faal biçimde yararlanabileceğiz.


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Huawei P40 Pro 5 Art Kamerayla Gelebilir

Huawei'nin Google pratiklerinden mahrum olarak gelecek olan telefonu P40'ın en kıymetli özelliklerinden bir tanesi, üst seviye kameraları olacak ...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir