Home / Akıllı Telefonlar / 5G Uyumlu Telefonlar

5G Uyumlu Telefonlar

5G Uyumlu Telefonlar

5G Uyumlu telefonlar hakkında  tanıtımlarına tüm hızımızla devam ediyoruz. 2020 yılında 5G hazırlıklarına başlayan mobil firmaları kendi modellerini de yeniden ülkemizde piyasaya sürmek için hazırlıklar yapıyorlar. Samsung geçtiğimiz günlerde Galaxy serisine kattığı üç telefonun duyurusunu yapmıştı. Amerika’da görücüye çıkan Note 10 Plus 5G, Note 10 ve Note 10 Plus bu alanda öncü olarak görülse dahi farklı markaların telefonları da 5G Uyumlu telefonlar arasında hızla yerini alıyor.

Bu markanın ve diğer Amerika markalarının 5G uyumlu telefonlar içinde yeni nesil hücresel teknoloji içeren modelleri ile bir farkı bulunmuyor. Olağan üstü bir hıza sahip olacak mobil ağlar ile artık birçok sanayi kuruluşu kendi alandaki hızlı değişimlerini tamamlayacaklar. Otomobil dünyası, dronların yeni gelişimi ve internet hızlarındaki artış ülkemizde yararlı değişimleri ön plana çıkartacaktır.

İnternet hızının artışı tabi ki belirli bir seviyede şu an hizmet veren mobil ağların değişimleri ile olacaktır. Bu konuda bir çok GSM operatörü 5G dağılımı için alt yapılarını hazırlamaya çalışıyorlar. Bu konu 2020 yılı ve sonrasında verilmesi planlanan 5G dağıtımı için  giderek daha hızlı bir değişim ile kullanıcılara sunulmuş olacaktır. Türkcell, Vodafone ve Türktelekom hali hazırda bu alandaki çalışmalarına başlamış durumdadır. Huawei dünya çapında birkaç ülkede bu özelliğin kullanımına izin veriyor. İngiltere alt yapı çalışmalarını tamamlayarak Ağustos ayında bu hizmeti açıyor.

Merak edilen sorulardan birisi ise şu 5G Uyumlu Telefonlar” hangileri olacak. Netice itibari ile belirli çip üretimi ile belirlenen teknolojinin birbirine uyumu önemli olacaktır. Kendi şebekeniz çekmese bile farklı GSM operatörlerinden faydalanabilecek miyiz? Ülkemizde bu durum gerçekleşecek mi?

Apple 5G

Firma bu alanda hızlı bir girişim yaparak 5G uyumlu telefonlar konusunda hızlı bir giriş yapacağı belirtiliyor. Apple analisti olarak bilinen Ming-chi Kuo şirketinin gelecek yıl içinde farklı üç adet cep telefonu tanıtımı yapılacağı düşünülüyor. Firmanın ağ geçişlerinden 3G ve 4G telefonlarında diğer firmaları geriden takip ediyordu. Tabi bunda firmanın modem sağlayıcılar ile aralarındaki davalar etkili olmuştu. Lisans konusunda yapılan anlaşmalar sonucunda hızlı bir trend yakalayan Apple aynı şirket ile 5G çip hususundaki anlaşmayı yapmışlardı. Bu hızlı gelişme sonrası Apple şirketi İntel’in akıllı telefonlarını milyar dolarlar karşılığında satın alarak bünyesine katmıştı. Bu gelişmeler sonucunda firmanın 5G e testleri başladı. Son testlerine devam eden firma bu alanda en büyük çıkışı yakalayacağı öngörülüyor. Takibinde yer alan firmaların da 5G alanın da yaptığı çalışmalar düşünülür ise bu sene piyasalar birçok rekabete konu olacak gibi duruyor.

5G NEDİR? 5G HIZI NE KADAR OLACAK

Samsung

Ülkemizde cep telefonu denilince akla gelen ilk firma olarak bilinen Samsung, yukarıda da belirttiğimiz gibi 5G konusunda Note 10 Plus 5G markasını şimdiden tanıttı bile. Hatta satışa bile çıktığı belirtilen telefonların 5G hızı ile tanışmasından sonra daha çok kullanıcı ile tanışabileceği düşünülüyor.

Samsung yeni modelini de müşterilerine satış olarak sundu. Samsung Galaxy S10 5G şu an için satışta. Cihaz kablosuz olarak şarj edilebilme özelliğine sahip. Yurt dışında satışları şu an işletmeler için yapılıyor. Cihaz içinde 4 tane farklı arka kamera mevcut. Katlanabilir mobil teknolojisinde de Galaxy Fold’u piyasa sürmeye hazırlandığı model ise şu an ertelenmiş durumda. Ekran problemlerinin gelişmesi ile birlikte artık 5G uyumlu telefonlar arasında yer alacak model olarak biliniyor. En çok satış rakamını yakalayacak firmalar arasında yine başı çekeceğini düşünüyoruz. Ama rekabet eden firmalara bakılır ise 2020 yılı kullanıcılar için heyecanlı geçeceğe benziyor.

Huawei

Çin büyük atılım ile tüm dünya piyasası içinde yer alan Huawei modellerine iki farklı tasarım ile 5G uyumuna katıldı. İlk olarak uyumlu cep telefonları arasında yer alan Mate X modelidir. Katlanabilir mobil teknolojisi olarak da bilinen telefonun üç farklı arka kamerası bulunuyor. Tanıtılan modelin piyasaya sürümü ise senenin ortalarına doğru olacağı tahmin ediliyor.

Huawei ikinci model olarak ise Mate 20 X 5G telefonu ile karşımıza çıkacak. İlk olarak İngiltere ve Amerika’da piyasaya sürülmesi planlanan telefonun 7,2 inçlik bir ekrana sahip olduğu biliniyor. Yine üç farklı arka kameraya sahip olacak telefonun Amerika’da satışı güvenlik gerekçesi ile ABD üstlerinde yasaklandı. Ancak 172 farklı ülkede satışa hazırlanan firma 500 şirket üzerinden modelini satmaya hazırlanıyor. 2020 yılında lider markalar arasında yer alması rüya değil. Şu an bile dünya çapında bir satış ivmesi olan firmanın 5G uyumu konusunda yeni modelleri ile piyasayı kavuracağı düşünülüyor.

LG

Genel itibari ile kendi modellerinde birçok farklı 5G uyumu için telefon testleri yapmaya devam eden firmanın çalışmaları umut verici olarak görülüyor. Belirli bölgelerde yapılan testler sayesinde LG V50 modelinin yeni tasarımlarının 5G ile uyumlu olması bekleniyor. Yeni üretilen modellerini kullanıcılarına tanıtmaya ise devam ediliyor.

Motorola / Lenovo

5G uyumlu telefonlar çalışmasında ilk tanıtımlar birini yapan firma olarak bilinen Lenovo, kullanıcılarına Motorola Moto Z3 ilk bilinen modeldir. Modelin 2018 yılında çıktığını da belirtelim. Özel aksesuarlara ve kullanıma sahip olan bu cep telefonu sayesinde Z4 serisine özel bir ilgi duyuldu diyebiliriz. En ucuz 5G cep telefonu olarak şu an firma liderliği ele geçirmiş durumdadır.

2019 yılında belirli bir aksesuara gerek duymadan 5G uyumlu telefon yapma hazırlıklarını başlayan firmanın yeni modelleri tekrardan kullanıcılar ile paylaşılacaktır. 2018 yılında başlayan gelişmeler sonrasında yeni ürünler ile çalışmalarına devam ettiği de konuşulan haberler arasında yer alıyor. Belki de 2020 yılının yeni cep telefonu modelleri konusunda firma büyük bir adım atabilir.

5G HIZINA NE ZAMAN GEÇİYORUZ

Nokia

Eski ünvanına sahip olmasa bile bir zamanların telefon devlerinin arasında yer alan Nokia 5G uyumlu telefonlar konusunda Qualcomm şirketi ile anlaştı. Şu an için hazırlanan ve sunulan bir model yok. Ancak firma yetkililerinin açıklamalarına göre 2020 yılına kadar firmanın böyle bir modeli olmadığı yönündedir. Şirket ile anlaşmalarını ilerleterek yürüten Nokia bu alanda yeni modellerin 2020 yılında piyasaya çıkartılabileceğini belitti. 15 yıl önce piyasada dev bir marka olarak devam eden Nokia bu çıkış ile yine kendisini büyük firmalar arasında göreceğine inanıyor. Dünya çapında bir gelişme yapması çok da sürpriz olmaz. Yeni modeller ve üretimler ile ülkemizde halen kullanımı devam edilen Nokia yeniden satışlarını yükseltebilir. Merakla bekliyoruz.

Xiaomi

Ülkemizde son dönemlerde hızlı bir piyasa yaparak kullanıcılar ile buluşan Çin üretimli Xiaomi Remix Mi Mix 3 ile birlikte Aptly Mi Mix 3 5G modelleri ile piyasada yerini aldı. Avrupa üzerinden satışa sunulan telefonlarda yaklaşık 3 şirket ortak hareket ile satışların gerçekleşmesini sağlıyorlar. Önde olan ve 5G uyumlu telefonlar arasında yer alan modeli ise Mi Mix 3 5G olacağı tahmin ediliyor. Özellikleri bakımından bu telefonun daha çok tutulacağı öngörülüyor.

5G Uyumlu Telefonlar hakkında diğer çalışma yapan HTC, Oneplus ve Google gibi firmaların da yine farklı modellerini de görme ihtimali çok yüksek. Bir anda piyasada hızlı bir giriş ile 5G hızına hazırlanan firmaların rekabeti çok güzel olacağa benziyor. Ülkemizde ise kullanıcıların merakla beklediği hız konusunda yeni yazı dizimizi takip edebilirsiniz.    


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Huawei P40 Pro 5 Art Kamerayla Gelebilir

Huawei'nin Google pratiklerinden mahrum olarak gelecek olan telefonu P40'ın en kıymetli özelliklerinden bir tanesi, üst seviye kameraları olacak ...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir