Home / Cep Oyun / PlayStation 25 Yaşında Yenilikler Neler

PlayStation 25 Yaşında Yenilikler Neler

Birinci PlayStation, bundan 25 yıl evvel, 3 Aralık 1994’te Japonya’da piyasaya sürüldü. Avrupa ve Amerika’da bir yıl sonra satışa çıkan PlayStation’ın akabinde gelen PS2, tüm devirlerin en çok satan konsoluydu.

PlayStation, oyunları herkesin erişebileceği hale getirdi ve adeta her şeyi değiştirdi. Çok geniş bir oyun kataloğuna sahip olan PlayStation, hala seviliyor. Aşağıda konsolla ilgili hatıralarımızdan kimilerini sizlerle paylaştık.

T-REX Demosu

Konsollarda kayda paha markaların başında Nintendo ve Sega’nın geldiği bir periyotta Sony’nin konsol üretme planları, kulağa çılgınca geliyordu. Gelgelelim PS1’in grafik yeteneklerini gösteren T-Rex demosunu gördüğünüzde, konsolun ne kadar becerikli olduğu konusunda derhal ikna oluyordunuz.

Metal Gear Solid

Kendi vakti için epey yüksek kalitede ses sanatçılığı ile gelen Metal Gear Solid
nükleer savaş hakkında sıkı bir senaryoya sahipti. Düşmanları yumruğunuzla devirebilirdiniz lakin öldürmek için sessizce arttan yaklaşmanız gerekiyordu. Yakalanırsanız, alarm susana kadar bir alana çömelmeliydiniz. Tüm bunlar, saklılık tabanlı oyunların temellerini oluşturacaktı.

Final Fantasy VIII’deki Triple Triax

Final Fantasy VIII, PlayStation’da en çok konuşulan RPG’lerden biri olmayı sürdürüyor. Bunun yanında Final Fantasy VIII, tahminen de tüm oyunların en uygun mini oyununa sahipti: Triple Triad. Oyunda 3×3 ızgaraya kartları yerleştiriyor ve rakibinizin kartlarını çevirerek, onların yanına daha güçlü canavar kartları yerleştirmeye çalışıyordunuz. Triple Triad, aslında saatlerinizi alan bir oyunda daha çok vakit öldürmenizi sağlamakta pek başarılıydı.

Grand Theft Auto 1’de Araba Çalmak

Efsane oyunlardan biri olan Grand Theft Auto, kuş bakışı oynanan, arabanızla etraftakileri ezebildiğiniz çok şiddetli bir macera oyunuydu. Kent (veya şehirler) içinde özgürce dolaşabildiğiniz oyunda üçgen tuşuna basarak otomobilleri çalabiliyordunuz. Bundan sonra neden olduğunuz kaos ise en eğlencelisiydi.

PlayStation Başlangıç Sesi

[youtube]https://youtu.be/RB2tpJzArr4[youtube]

Medya kendini gereğince açıklıyor.

İkonik Oyun Maskotları

PlayStation, 25 sene içerisinde bizi birçok ikonik karakterle tanıştırdı. Crash Bandicoot, Lara Croft, Spyro the Dragon, Nathan Drake, Aloy, Kratos, bunlardan yalnızca kimileri.

Oyun Anlatımları

Bugünlerde varlığını fark bile etmiyoruz lakin PlayStation 1 yıllarında bir oyunda takıldığınızda, internete girip ne yapmanız gerektiğini saniyeler içinde öğrenmeniz mümkün değildi. Bunun tarafına bir gazete bayisine gidip, bir oyun mecmuası alıp, karşılığı bulmayı umuyordunuz.

Demo Diskleri

Sony, PlaySation’ın CD-ROM sürücüsü sayesinde yazılım fiyatlarını Nintendo 64’e kıyasla kıymetli ölçüde düşürmüştü. Dahası demolar, birinci defa konsollara gelmişti. Bu sayede tüm oyunu olmasa da, çok daha çokça oyunu deneme talihiniz oluyordu.

FIFA 98: Road to World Cup

Blur’un Song 2’si, sınırlı bir yaştaki oyuncuların kalbinde şahsi bir konuma sahiptir. Bu müzik, EA’nın 1997/1998’deki hit futbol oyununun soundtrack’i idi.


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Çok Seveceğiniz Birbirinden En Güzel 10 Oyun

İçinde bulunduğumuz periyot itibarıyla bir yılı daha geçmişte bırakmamıza artık sayılı günler kaldı. Yıl boyunca oyun yerküresinde pek çok ...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir