Home / Akıllı Telefonlar / Huawei Samsung’u Bırakıyor Mu?

Huawei Samsung’u Bırakıyor Mu?

Samsung ve Huawei arasındaki yarışmaya karşın Huawei, Güney Koreli devin yarı-iletken meydanındaki büyük bir gelir aslı konumunda. Fakat Huawei’nin Samsung tarafından üretilen birtakım modüllere olan bağımlılığı, önümüzdeki yıllar içerisinde ortadan kalkabilir ve bu, Samsung’u kurtulması çetin bir durumda bırakabilir.

Resmi gelir raporundan alıntı yapan Business Korea’nın söylediğine nazaran Samsung Electronics’in 2019 son çeyrek sonundaki en büyük beş müşterisi (sırasız bir şekilde) Apple, Best Buy, Deutsche Telekom, Verizon ve Huawei idi. Bu birinci beş, mobil, yarı-iletken, ekran, 5G ağ donanımı üzere Samsung Electronics’in çalıştığı bütün sahaları içeriyor.

Fakat Çin üretim sanayisi değişiyor ve Çin hükümetinin mahallî sanayileri güçlendirerek öteki pazarlardan ithal edilen eserlere bağlılığı azaltmak için başlattığı Çin Üretim 2025 teşebbüsü ile daha da değişecek.

Bu yeni teşebbüs ile bir arada Huawei, önümüzdeki beş yıl içerisinde muhtemelen dışarıya daha az bağımlı olacak ve Samsung’a olan gereksinimi azalacak. Bu değişim ile birlikte de Güney Koreli teknoloji devi münhasıran yarı-iletken segmentinde önemli zararlar yaşayabilir. Sair bir deyiş ile Samsung en büyük yarı-iletken müşterilerinden birini kaybedebilir ve bunun da firmayı değerli bir biçimde etkileyeceği kesin.

Huawei Çin mobil pazarının yaklaşık olarak yarısına sahip durumda ve bu da Samsung’un yarı-iletken işinin son yıllarda bu kadar büyük muvaffakiyet yakalamasının gerisindeki ana sebeplerden biri olarak öne çıkıyor. Fakat şayet Huawei lokal tedarikçilerden bellek çipleri almaya başlarsa, bu durum Samsung’un gelirini değerli ölçüde etkileyecektir.

Neyse ki Huawei yarı iletken bilirkişiliğine muhtaçlık duyan tek büyük isim değil. Intel de Samsung’un büyük müşterilerinden biri oldu ve PC için 14nm-tabanlı Intel CPU’ların üretimi söylenilene nazaran Samsung tesislerinde başladı.


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Huawei P40 Pro 5 Art Kamerayla Gelebilir

Huawei'nin Google pratiklerinden mahrum olarak gelecek olan telefonu P40'ın en kıymetli özelliklerinden bir tanesi, üst seviye kameraları olacak ...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir