Home / Android - Uygulama Programları / Elektronik İmza nedir? Nasıl Olur?

Elektronik İmza nedir? Nasıl Olur?

E imza Hakkında Genel Bilgi

Son yıllarda teknolojinin hızla artması dijital dünyaya daha fazla adapte olmamızı sağladı. Dijital dünyada yaşanan gelişmeler fiziksel olan imzalarda da büyük değişmeye sebep oldu. Elektronik imzalar bunlardan birisidir. Islak imza ile eşdeğer pozisyonda kabul edilen ve imzalayanın kim olduğunu belirleyeme yarayan, genellikle belgeler üzerinde işlem yapılan elektronik imzalar son yıllarda pek çok kişi tarafından tercih edilen bir imza türü haline gelmiştir.

Islak imza ile eşdeğer sayılması büyük kolaylıkları beraberinde getirmektedir. E-imza denildiği zaman akla ilk gelen imzanın kağıt üzerine eklenmiş versiyonunun dijital hali gibi olsa da temelde öyle değildir. Yani e imza denildiği zaman aklımıza sayısal veriler bütünü gelmelidir. Sayısal olarak belli karekter ve sembollerden oluşur. Bu oluşan veri imza atılmış olan verilere göre de çeşitli olabilmektedir.

E İmza Geçerli Olmayan Durumlar

Islak imza ile eşdeğer sayılan ve imzanın kime ait olduğunu belirleyen e imza bazı durumlarda geçerli sayılmamaktadır. Veraset ve intikal halleri, evlenme ya da üçüncü taraf şahitliği, emlak alım satım gibi durumlarda geçerli olmayacağı açık şekilde belirtilmiştir. Bu durumlar dışında kalan tüm belgelerde ve durumlarda elektronik imza kesin olarak bir deli sayılacaktır.

E İmza Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir

Bireysel olarak bir e imza başvurusu yaptığınızda resmi olarak bir prosedür vardır, bu prosedür çerçevesinde hareket etmek gerekmektedir. TC kimlik kartı, sürücü belgesi, pasaport gibi evrakların yanı sıra başvuru formu ile başvuruda bulunulabilmektedir. Kurumsal başvurular için ise, kurumun 6 ay içinde almış olduğu faaliyet belgesinin aslı, başvuru sahibinin kimlik belgesi, imza sirküleri, nitelikli elektronik taahhütname ve başvuru formu gibi evraklarla başvuru yapıldığı zaman e imza başvuru işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Elektronik İmza Nasıl Çalışır Ek Programa Gerek Var Mı?

Elektronik imzayı kullanabilmek için ekstra bir programa ihtiyaç vardır. Bilgisayarınıza bu uygulamayı kurmanız gerekmektedir. Satın aldığınız yazılımı kurmanız halinde e imza oluşturabileceksinizdir. Bu yazılım size e imza ile birlikte gönderilmektedir. Programa girdiğinizde e imzanızı kullanabilir ve artık imza atabilirsiniz.


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Android’in Medya Kısıtlaması Kalkabilir

AOSP (Android açık menşe projesi) kod deposuna birkaç gün evvel yüklenen kodlar, 4GB'lık görüntü kısıtlamasının kaldırılacağına dair ipucu ...


4 comments

  1. Cepokulu.com site bir harika teşekkürler

  2. Bende hediye paketlerden istiyorum. Gönderir misiniz?

  3. Cep okulu konusunda takipteyim. teşekkürler

  4. Elektronik imza için illaki kurumsal hesap mı açmamız gerekiyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir