Home / Teknoloji Haberleri / Bilgisayarlarda darboğaz neden olur? İşte tahlili

Bilgisayarlarda darboğaz neden olur? İşte tahlili

Masaüstü bilgisayar toplarken yahut hazırdaki bir sistemi yükseltmeye çalışırken yapılan cürümlerden birisi de darboğaz oluşumuna dikkat etmemektir. Sistem toplarken kesimlerin gücünden fazla en dikkat edilmesi gereken faktör donanımların birbirleri ile olan ahengidir. Pekala bilgisayarlarda darboğaz neden olur ve nasıl çözülür? Detaylar haberimizde.

Bilgisayarlarda darboğaz neden olur?

Darboğaz, umumiyetle masaüstü bilgisayarlarda önümüze çıkan bir durumdur. Sistem yükseltirken yahut yeni bir sistem toplarken kesimlerin istikrarsız güce sahip olması büyük bir sorundur. En güzel işlemciyi yahut ekran kartını almak yanına bu kesimler arasındaki armonisi yakalamak çok daha değerlidir.

Darboğaz meselesinin ana nedeni işlemci ve ekran kartı arasındaki güç dengesizliğidir. Şayet aldığınız ekran kartı çok güçlü ve işlemciniz bu karta nazaran kâfi güçte değilse darboğaz meydana gelir. İşlemci ve ekran kartınızın güçleri birbirine denk olmalıdır. Giriş seviyesi bir Ryzen yahut Intel işlemci ile RTX serisi bir kart kullanmak probleme yol açacaktır.

Şayet yeni bir ekran kartı alıyorsanız, gücünü benchmark testlerinde görebilirsiniz. Bu sayede bu karta elverişli işlemciyi daha kolay seçebilirsiniz. Örneğin, RTX 2070 HARIKA üzere güçlü bir kart almak istiyorsanız yeni olarak en azından Ryzen 3600 yahut Intel 9600K almanız önerilir. Şayet elinizde görece eski bir sistem varsa tekrar işlemcinizin gücünü yeni nesil işlemciler ile kıyaslayarak hangi kartı almanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Ayrıyeten sisteminizi besleyecek güç aslına dikkat etmelisiniz. Güçlü bir ekran kartı ve işlemci alıyorsanız alacağınız güç aslının en azından 80+ sertifikasına sahip olmasına dikkat edin. Topladığınız sistemdeki modüllerin yekun güç kıymetinin daha üstünde Watt bedeline sahip güç aslı almanız gelecekte kesim yükseltirken de işinizi kolaylaştıracaktır.

Sizde bilgisayar toplamak istiyor yahut sisteminizi yükseltmek istiyorsanız forumumuzdan destek alabilirsiniz.


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Huawei P40 Pro bataryası için Yeni Açıklama

Huawei, Google ile yaşadığı sıkıntıları şimdi tahlile kavuşturamamış olsa da, yeni amiral gemileri heyecanlandırmaya devam ediyor. Kamerası ile ...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir