Home / Cep Telefonu Arızaları / Avrupa Birliği, Google’a Bir Ön Soruşturma Açtı

Avrupa Birliği, Google’a Bir Ön Soruşturma Açtı

Amerikalı teknoloji şirketi Google, birinci olarak bir arama motoru olarak kişilerin hayatında taraf edinmeye başlamıştı. Geçmişten günümüze teknoloji ile birlikte gitgide gelişen şirket; son devirlerde birçok akıllı telefonda kullanılan Android işletim sisteminin ve bilgisayar kullanan birçok kişinin internet tarayıcısı olan Google Chrome’un da üreticisi olarak biliniyor.

Google, kendi ürettiği platformlardan gelir elde edebilmek için reklamlar yayınlayabiliyor. Bu reklamların kullanıcıya hitap edebilmesi için de kullanıcı datalarını o denli ya da bu türlü topluyor. Bunun yüzünden birkaç defa dava ve çeşitli yatırımlarla karşı zıdda kalan Google, bu sefer de Avrupa Birliği tarafından bir soruşturma ile karşı zıdda kaldı. Avrupa Birliği, Google’ın data yekuna formüllerini araştırmak için bir ön soruşturma başlattı.

Çok detaylı olmayan kimi evraklar ortaya çıktı

Avrupalı antitröst düzenleyicileri, Google’ın platformlarında yaptıkları işleri araştırmayı hala bırakmadı. Avrupa Komitesi, Reuters ile paylaştığı bir evrakta Google’ın olgu yekuna ortamında ön soruşturma başlatıldığını bildirdi. Bu evraklar çok detaylı olmasa da ortaya çıkan haberlere göz atıldığında odak noktalarının mahallî aramalar, reklamlar, oturum açma servisleri ve internet tarayıcıları olduğu anlaşıldı. Elhasıl Avrupa Birliği, Google’ın işlerinin umumunu kapsayan bir araştırma yapıyor.

Bu araştırma, Avrupa Birliği’nin bir antitröst davası açacağının garantisini vermiyor. Yetkililer, daha öncesinde kısıtlayıcı reklam akitleri, yarışma aykırısı Android siyasetleri ve buna emsal tezler üzerine Google’ı yekun 8 milyar Euro’ya yakın para cezalarıyla karşı karşıya bırakmıştı. Eğer komisyon Google’ın veri toplama yöntemleri ile ilgili sorunlar tespit edecek olursa, şirket yeniden bir para cezası ile karşı karşıya kalabilir ve bu sefer daha yüksek bir meblağ ödemek zorunda olabilir. Google ise veri kullanımını hizmetlerini geliştirmek için yaptıklarını ve kullanıcıların kendi verilerini kontrol edebileceğini ve hatta silebileceğini belirtti.


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Yükleme Hızı Nasıl Artırılır?

Bir yandan download suratı konusunda külfet yaşarken, bir yandan da upload suratı dertleriyle boğuşuyoruz. Münhasıran internet üzerinden ...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir