Home / Akıllı Telefonlar / Apple hala Samsung’dan kurtulma planları yapıyor

Apple hala Samsung’dan kurtulma planları yapıyor

Mobil cihaz pazarının iki büyük rakibi olmasına ve geçmiş yıllarda büyük bir patent hengamesi yaşamalarına karşın Samsung ve Apple teknoloji yerküresinin en büyük iştiraklerinden birisini yürütüyor. OLED ekranlarını Samsung’tan tedarik eden Apple hala bir alternatif bulabilmiş değil.

Yeni yıldız olabilir

IPhone X ile birlikte iPhone modellerinde OLED ekrana geçişi başlatan Apple haliyle standartlarını karşılayacak bir ekran tedarikçisi aramaya başlamıştı. OLED konusunda eksper olan Sony yahut LG üzere firmalar o periyot standartları karşılayamayınca bölümün en büyük OLED üreticisi Samsung’a gün doğmuş oldu.

Bugün iPhone X, Xs serisi ve iPhone 11 Pro serisinde nokta alan OLED ekranların yüzde 90’ı Samsung tarafından karşılanıyor. Kalanı ise LG Display tarafından tedarik ediliyor. LG şimdi OLED üretimini genişletemediği için alternatif olamıyor.

Gelen haberlere nazaran OLED ekran üretimine hükümetin de katkısıyla milyarlarca dolar yatırım yapan Çinli BOE, Apple’ın kalite denetim testlerini muvaffakiyet ile geçmiş durumda ve 2020 iPhone modellerinde kendisine nokta bulacak.

Yeni nesil iPhone modellerinde 26 milyon civarında OLED panelin LG Display tarafından karşılanacağı kestirim ediliyor. 45 milyon civarında OLED panel BOE firmasından gelecek. Samsung ise 150 milyon panel tedarik edecek. Bu yıl Samsung 230 milyon panel tedarik etmişti. Apple, BOE firmasından tedarik ettiği ekran sayısını her yıl biraz daha arttırmayı planlıyor. Böylelikle bir iki yıl içerisinde Samsung artık azınlığa düşmüş olacak.

LCD tarafında ise Japan Display firmasının satın alınacak olması Apple açısından tedarik sıkıntısını çözecek. Apple büyük ortağı Sharp ve JDI firmalarından LCD ekran tedarik ediyordu. JDI yakın hengamda Apple’ın ana tedarikçisi olacak. BOE de yeniden muayyen bir nispette LCD ekran tedariğine devam edecek.

Gelecek yıl Apple’ın 4 farklı model piyasaya sürmesi bekleniyor. 5.4 inçlik iPhone 12, 6.1 inçlik iPhone 12 Plus, 6.1 inçlik iPhone 12 Prı ve 6.7 inçlik iPhone 12 Pro Max külliyen OLED ekranla geliyor. Yalnızca bahar aylarında piyasaya çıkacak iPhone 9 modeli LCD ekran barındıracak.


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Huawei P40 Pro 5 Art Kamerayla Gelebilir

Huawei'nin Google pratiklerinden mahrum olarak gelecek olan telefonu P40'ın en kıymetli özelliklerinden bir tanesi, üst seviye kameraları olacak ...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir