Home / Android - Uygulama Programları / Apple Açıklama Yaptı ” Siri Artık Dinlenmeyecek”

Apple Açıklama Yaptı ” Siri Artık Dinlenmeyecek”

Apple Açıklama Yaptı ” Siri Artık Dinlenmeyecek”

Siri Dinleniyor mu? Apple geçtiğimiz gün açıklama yaparak “ Siri ile yapılan konuşmalar artık direk olarak Apple’a gitmeyecek” dedi. Bilindiği gibi önceden uygulama ile yapılan tüm görüşmeler doğrudan şirkette dinlenebiliyordu. Bu haberlerin ardından birçok kişi Siri’nin güvenliği konusunda söylentilere başlamıştı. Cep Telefonu sayesinde kullanılan uygulama açıklanan sebeple değişiklik yapmak zorunda kalmıştı. Tüm dünya genelinde kullanılan uygulamada öncelikle gizlilik değişikliği yaptı. Firma hazırlanan raporlar ile verilerin saklı olarak tutulduğunu, konuşmaların ve kayıt yapılanların büyük bir çoğunluğunun adli kayıtlar gibi ses etiketlerinin oluştuğunu söylemişti.

Siri Güvenli mi?

Yapay Zeka Kullanımında Siri’nin Rolü

Siri ile ilgili açıklama yapan Apple Temmuz ayında öncelikle Avrupa’da oluşturulan yapay zeka kullanımı için Siri’nin müteahhitlik yayınlarının durdurduğunu açıkladı. Yapay zekayı arttırmak için Siri konuşmalarının dinlendiğini insan rehberinde yazılımların bu derecelendirmeler ile yapılmaya çalıştığı belirtilmişti. Ancak yapılan açıklama ile artık Siri’nin programdan çıkartıldı ve sadece kayıtlı müşterilerden izin verilenlerin bilgilerinin aktarılacağı bilgisi verildi. Apple ses kayıtlarının şimdilik tercih edilir ise kayıt altına alınacağını bildirdi.

Apple Siri’nin daha da geliştirileceği, bu yönde bir iyileşme isteyenlere teşekkür ettiklerini, gizlilik haklarına riayet edilerek daha hızlı ve kolay geliştirilme olanaklarının yapılacağını” belirtti.

Siri Nasıl İlerleyecek

Dijital asistanlar arasında Google ve Amazon’un yaptığı ses kayıtlarının tam tersine Apple’ın ses kayıtlarının rastgele seçildiğini ve yaklaşık altı ay sonra atıldığı vurgusuna yer verildi. Diğer dijital asistanlardan farkının ise hizmetlerinin bireysel olarak diğer asistanlarda bağlantılı olduğunu, Siri’nin ise tek olarak kullanıldığının vurgulanmasıydı. Yapılan araştırmalarda kayıtlar için Amazon ve Google tarafından yapılan durdurulması, şirket bu yönde kararlar almak zorunda kaldı.

Bir diğer husus ise dijital asistanlar tarafından kaydedilen kayıtlarda teknolojik endüstriye katkı saylayacak uygun bir dilin ortaya çıkmasıdır. Sosyal medya kullanıcılarının bile artık sohbet için ayrı bir uygulama seçtikleri biliniyor. Siri’nin gelişimi için ise yeniden çalışmalarına devam eden Apple yeni sezonda daha hızlı ve kolay kullanımı ile hayranlarına sunulacağı bilgisine yer verdiler. Önümüzdeki günlerde yeni versiyonlar ile birlikte artık yeni kullanımlar için Siri’nin kullanıcılar ile buluşacağı söylendi.

 


MOBİL Cep Okulu


BİR DE BUNU OKUYUN

Gmail Kullanırken E-Postalara Süratlice Belge Ekleme

Gmail’e dahil edilen yeni özellik, e-postalar arasında ekli belgelerin süratlice paylaşılmasını sağlıyor. Böylelikle rastgele bir e-postadaki ...


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir